Case Competition

UCCS Case Competition

Ready for some friendly competition?

Each year, the UCCS College of Business hosts a business ethics case competition.  The UCCS Ethics Case Competition allows students to apply business knowledge, critical thinking, and principle-based ethical decision-making to real-world ethical situations along with a chance to network with local professionals. For those looking to practice their ethical decision-making skills, fine tune their public speaking talents, and demonstrate their presentation skills before experts in their fields ̶ this event is the one for you!

Thank you to our participating schools and teams for making the 2022 UCCS Ethics Case Competition a success! 

2022 Case Competition

 

Competition Information

Event Date:

October 29th, 2022

There are three tracks:

  • Undergraduate 2-year schools
  • Undergraduate 4-year schools
  • Graduate 
Team Information:
  • There are limited spaces available for teams in each track. Register early! You will receive a confirmation when your team has been accepted or placed on a wait list.
  • Teams must be 2-3 full-time or part-time 4-year undergraduate/2-year undergraduate and graduate students enrolled at the sponsoring college.
  • Teams must have an advisor – either faculty or college staff.
  • Teams must submit a one-page executive summary and presentation printout (6 slides per page) for judges.
  • Teams will be assigned a competition time for their presentation and Q&A.
  • Each student of winning teams in their track will receive a trophy.

UCCS Case Competition welcomes competitors from:

  1. United States Air Force Academy
  2. Adams State
  3. Colorado State University - Pueblo
  4. Fort Lewis College
  5. Lamar Community College
  6. Odyssey Early College
  7. Otero College
  8. Pikes Peak Community College
  9. Pueblo Community College
  10. Trinidad State College
  11. University of Colorado Colorado Springs
  12. Western Colorado University

Congratulations to the 2022 UCCS Case Competition Winners!

2022: UNDERGRADUATE TWO YEAR TRACK FIRST PLACE WINNER
2022: UNDERGRADUATE TWO YEAR TRACK FIRST PLACE WINNER
Pikes Peak State College: Marianna Jaques, Erica Goins and Savannah Harrington

Faculty Advisor: Carol Kurbowski
Daniell Johnson
2022: UNDERGRADUATE TWO YEAR TRACK SECOND PLACE WINNERS
Pikes Peak State College: Daniell Johnson & Carlos Chalacan

Faculty Advisors: Monica Novack & Carol Kurkowski
Bishop Owens, Aidan Smith, Benjamin Trumbly
2022: UNDERGRADUATE TWO YEAR TRACK THRID PLACE WINNERS
Odyssey Early College & Career Options: Bishop Owens, Aidan Smith, Benjamin Trumbly

Faculty Advisors: Keith Clayton
Mark Aschmann, Hannah Bernard
2022: UNDERGRADUATE FOUR YEAR TRACK FIRST PLACE WINNERS
UCCS: Mark Aschmann, Hannah Bernard

Faculty Advisor: Scott VanNess
Miah Shoffner, Deann Schaaf
2022: UNDERGRADUATE FOUR YEAR TRACK SECOND PLACE WINNERS
Western Colorado University: Miah Shoffner, Deann Schaaf

Faculty Advisors: Jennifer DeBoer, Paula Mann & Michael Vieregge
Ebisa Dundas, Robert Drone
2022: UNDERGRADUATE FOUR YEAR TRACK THRID PLACE WINNERS- TIE
UCCS: Ebisa Dundas, Robert Drone

Faculty Advisor: Terri Johnson
Marco Facciotti, Diego Jones
2022: UNDERGRADUATE FOUR YEAR TRACK THRID PLACE WINNERS- TIE
Adams State University: Marco Facciotti, Diego Jones

Faculty Advisor: AJ Webb

Our Past Competition Winners!

PPCC 1st Place U2 Winners
2021: UNDERGRADUATE TWO YEAR TRACK FIRST PLACE WINNERS
Pikes Peak Community College - Jaycie Allen and Raiven Valdez

Faculty Advisor: Carol Kurkowski
TSC 2nd Place U2 Winner
2021: UNDERGRADUATE TWO YEAR TRACK SECOND PLACE WINNERS
Trinidad State College - Megan Pierce, Rylee Baca and Faith Morefield

Faculty Advisor: Paul Boone
UCCS 1st Place Winners Undergraduate Four Year
2021: UNDERGRADUATE FOUR YEAR TRACK FIRST PLACE WINNERS
University of Colorado Colorado Springs - Aidan Rooney and Alisha Silkey

Faculty Advisor: Sloan Gonzales
WCU 2nd Place Undergraduate
2021: UNDERGRADUATE FOUR YEAR TRACK SECOND PLACE WINNERS
Western State University - William Wood, Garrett Lane and Grant Lillard

Faculty Advisors: Jennifer DeBoer, Paula Mann and Michael Vieregge
USAFA 3rd Place Winners
2021: UNDERGRADUATE FOUR YEAR TRACK THIRD PLACE WINNERS
United States Air Force Academy - Abby Warner, Amy Kang and Jalon Love

Faculty Advisor: Scott Heyler
WCU 1st Place Graduate Winners
2021: GRADUATE TRACK 1ST PLACE WINNERS
Western State University: Leonard Mason and Peter Wardell

Faculty Advisors: Jennifer DeBoer, Paula Mann and Michael Vieregge
2020 Undergraduate Two Year Track Winners
2020: Undergraduate Two Year Track First Place Winners

Pikes Peak Community College- Andre Guy, Adriana Jarmusz, Shelia Presley     

Faculty Advisor: April Frost

2020 Undergraduate Two Year Track Second Place Winners
2020: Undergraduate Two Year Track Second Place Winners

Pikes Peak Community College- Angel Avila, Casey Branham, Lyddien Davis     

Faculty Advisor: Teresa Ward

Undergraduate Four Year Track First Place Winners
2020: Undergraduate Four Year Track First Place Winners

University of Colorado Colorado Springs- Rebekah Emerson, Michaela Petti, Roxaly Diaz Delgado   

Faculty Advisor: Sloan Gonzalez

2020 Undergraduate Four Year Track Second Place Winners
2020: Undergraduate Four Year Track Second Place Winners

United States Air Force Academy- Joseph Sladek, Nakai Lake, Logan Konst     

Faculty Advisor: Scott Heyler

2020 Undergraduate Four Year Track Third Place Winners
2020: Undergraduate Four Year Track Third Place Winners

University of Colorado Colorado Springs- Shaun Sherman, Blanca Diaz, Josephine Lemon   

Faculty Advisor: Stephanie Gangemi

2020 Graduate Track First Place Winners
2020: Graduate Track First Place Winners

University of Colorado Colorado Springs- University of Colorado Colorado Springs – Ali Singer and Sarah Moore     

Faculty Advisor: Jeff Spicher

2020 Graduate Track First Place Winners
2020: Graduate Track First Place Winners

Western Colorado University- Veronica Wilde, Christina Bruno, Abigail Miller     

Faculty Advisors: Jeffery Dykes and Jessica Laramie

Pueblo Community College First Place Winners
2019: Undergraduate Two Year Track First Place Winners
Pueblo Community College – Persephone Haskell, Sandrah Burrier, Zebulen Garcia; Faculty Advisors: Tony Mitchell and Renee Gust
Pikes Peak Community College Second Place Winners
2019: Undergraduate Two Year Track Second Place Winners
Pikes Peak Community College – Sarah Bardo, Sheyenne McGhee, Jillian Wood; Faculty Advisors: Konrad Schlarbaum and Bruce McCluggage
Western Colorado University First Place Winners
2019: Undergraduate Four Year Track First Place Winners
Western Colorado University – Ian Wilson, Audrey Coffey, Evan Leathers; Faculty Advisors: Michael Vieregge and Jeff Dykes
University of Colorado Colorado Springs Second Place Winners
2019: Undergraduate Four Year Track Second Place Winners
University of Colorado Colorado Springs – Nathan Sanders, Brad Baker: Faculty Advisor: Sloan Gonzales
Western Colorado University First Place Winners
2019: Graduate First Place Winners
Western Colorado University – Christina Bruno, Robby Brower, and Kenny Middleton; Faculty Advisor: Jeffery Dykes
University of Colorado Colorado Springs Second Place Winners
2019: Graduate Second Place Winners
University of Colorado Colorado Springs – Nicole Tugg, Jess Clute, and Jessica, Ekman; Faculty Advisor: Meghan Stidd